CGN Nedir? Carrier Grade NAT Nedir?

Kısaca Carrier Grade NAT nedir?

CGN Nedir? Carrier Grade NAT Nedir?

Carrier Grade NAT (CGN) nedir?

Carrier Grade NAT (CGN)  bireysel abonelikli ipv4 ağlarını genel bir ipv4 yapısına dönüştüren özel ağ parametreleri kullanan bir ağ prensibidir.

 Resimle Carrier Grade NAT

Nereden türedi bu CGN?

Günümüz Türkiyesi'nin çok muhteşem telekomünikasyon firmaları ısrarla ipv6 teknolojisi kullanmadığı için ipv4 adres tükenmesi çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Carrier Grade NAT ipv4 tükenmesinin önüne geçmek için kullanılmaktadır. Çok değerli network firmalarımızın bi bildikleri vardır deyip bu başlığı geçiyoruz.

Carrier Grade NAT’ın Avantajları

Carrier Grade NAT ın avantajlarına bakıcak olursak tüketici olarak pek bir avantajı olduğu söylenemez fakat bu duruma  telekomünikasyon firmaları tarafından bakıcak olursak bir çok avantajı vardır bunlardan bir kaçı şunlardır;

  • Statik ip satışı
  • Kolay yönetilebilirlik

Dez avantajları

CGN bloğundan ip alarak internete çıkan aboneler kesinlikle port yönlendirme yapamazlar ve dolayısyla uzak  masaüstü, ip kamera, ev sunucuları vs. gibi hizmetleri kendi abonelikleri üzerinden gerçekleştiremezler, nadirde olsa bazı online oyunlar ve sitelerden yanlışıkla ban yiyebilirler.

Peki ya bu CGN ağı içerisinde olup olmadığımı nasıl anlarım?

Bu sorunun cevabı çok basit modem arayüzünüzdeki ip adresi 100.x.x.x diye devam ediyorsa nerdeyse kesin bir şekilde Carrier Grade NAT bloğuna dahil edilmişsiniz demektir aynı zamanda modem arayüzünüzdeki ip adresi ile whatismyip.com gibi sitelerde karşınıza çıkan ip adresi farklı ise kesin bir şekilde CGN ağı içerisindesiniz diyebiliriz.

 

Peki CGN sistemi ne zaman kullanımdan kalkacak

Bu sorunun tek cevabı günümüz telekomünikasyon firmaları kafa patlatıp Ipv6 kullanmaya başladığı çok muhteşem alt yapıları elden geçirdikleri zaman kademeli olarak tedavülden kalkması beklenmekte.

Resim kaynakları;

Hakan Alkılınç Ocak/2021 Türkiye.

 

Tepkiniz Nedir?

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0