21. Yüzyılın İlk Çıplak Göle Görülebilen Kuyruklu Yıldızı: NEOWISE

Dünya’nın yörüngesinde dolaşan ve bir uzay Teleskobu olan NEOWISE, yeni bir Kuyruklu Yıldızı keşfetti.

21. Yüzyılın İlk Çıplak Göle Görülebilen Kuyruklu Yıldızı: NEOWISE

Dünya’nın yörüngesinde dolaşan ve bir uzay Teleskobu olan NEOWISE, yeni bir Kuyruklu Yıldızı keşfetti. Kuyruklu Yıldıza kısaca onu keşfeden uzay teleskobunun adı olan Neowise Kuyruklu Yıldızı deniyor ama teknik ismi ise C/2020 F3. 

 

Kuyruklu Yıldızları kısaca anlatmak gerekirse ismlerinin aksine bir yıldız değil; su, gaz ve kozmik tozların kaışımından oluşan uzay cisimleridir. Diğer küçük uzay cisimlerine kıyasla antik çağlardan beri varlıkları bilinmektedir. Parlak ve bu kadar küçük olmasına rağmen gözlemlenebilmelerinin sebebi ise Güneşin etkisiyle suların buharlaşması, gelen ışığı yansıtması gibi sebeplerle açıklanabilir. Kuyruklu Yıdızlar Güneşin etrafından geçtikçe küçülür ve kütlesinin tamamına yakınını kaybederek asteroidlere benzerler. 

 

3 Temmuz'da Güneş'in etrafında döndüğü ve şimdi yaklaşık olarak saatte 72500 kilometre hızla dünyaya doğru yaklaştığı belirlendi. Korkulacak bir durum yok çünkü kuyruklu yıldız Dünya’ya çarpadan 103.000.000 kilometre uzaktan geçecek. Hesaplamalara göre Neowise, 6766 yıl sonra tekrar Dünyaya şimdiki gibi yaklaşacak. 23 Temmuzda ise Dünyaya en yakın geçişini yapacak ve çıplak göle daha rahat gölemlenebilecek.  

 

Neowise’ı görmek için ise çok basit. Kuzey Yarım Kürede yaşıyorsanız çıplak gözle görmeniz mümkün. Eğer Güneş doğmadan hemen önce (04.00 - 04.30 arası) Kuzeydoğuya bakarsanız rahatlıkla görebilirsiniz (Işık kirliliği etki edebilir fakat yine de görebilirsiniz.). Bu durum Güneş battıktan sonra da geçerli, çıplak gözle görülebilir. Tam olarak yerini ise çeşitli uygulama ve web sitelerinden belirleyebilirsiniz. 

 

Bu Kuyruklu Yıldızın büyüklüğü ise infrared izinden yola çıkarak 5 km çapında olduğu hesaplanmış. Diğer Kuyruklu Yıldızlardan farklı olarak bir değil iki kuyruğu bulunuyor. Bilim insanları bu kuyruklu yıldızın bir kuyruğunun gaz, bir diğerinin ise tozlardan oluştuğunu düşünüyor. Ayrıca Neowise 21. yüzyılın ilk çıplak gözle görülebilen Kuyruklu Yıldızı olma özelliğini taşıyor.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0