İstihbarata Karşı Koyma

İstihbarata karşı koyma (İKK) nedir?

İstihbarata Karşı Koyma

İstihbarta karşı koyma  yada kontrespinaj istihbarat teşkilatlarına , hasımlara yada hakkımızda bilgi toplamak isteyen kişi ve ya kurumların bilgi toplama ve elde etmelerini önleme eyilimidir. Peki ya amaç nedir faaliyetlerimizi düşmandan gizlemek veya düşmanın istihbari faliyetlerin oluşturacağı sonuçların etkisini azaltmak için alınan aktif ve ya pasif önlemlerdir.

ikk’nın önemi: istihbarat faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. elde edilecek istihbaratın etkili bir şekilde kullanılabilmesi ve görevlerinden istenilen sonuçların alınabilmesi için bu faaliyetlerin en az istihbarat elde etme faaliyetleri kadar iyi ve düzenli yürütülmesiyle mümkündür. çünkü karşı güçler de en az yasal güçler kadar istihbarat toplama gayretlerinde bulunacak ve elde ettikleri bilgiler ölçüsünde gerekli karşı önlemleri almaya çalışacaklardır. bilgilerin ilgili kişilerin bilmesi gerekenlerden ve bilmesi gerektiği kadar verilmesi esas olmalıdır. ayrıca ayrıntılı bir planlama yapılarak yanıltma amacıyla karşı güçlere yanlış bilgilerde verilir. ancak bu faaliyetlerin tüm yönleriyle iyi düşünülmemesi planlanmaması ve uygulanmaması halinde geri tepen bir silah gibi kendimize zarar vereceğini de daima göz önünde bulundurulmalıdır.

Düşman ve yasa dışı unsurların istihbarat faaliyetlerinin kendi istihbarat faaliyetlerimiz kadar başarılı olabileceği kabul edilmeli ve tüm önlemler bu temel ilkeden yola çıkılarak alınmalıdır. unutulmamalıdır ki başarının ana yöntemlerinden biri olan baskın güvenilir bir istihbarata ve en az bu istihbarat kadar etkili bir istihbarata karşı koyma faaliyetlerine bağlıdır.

Tepkiniz Nedir?

like
5
dislike
0
love
1
funny
2
angry
2
sad
1
wow
1